Wulkany innych ciał niebieskich
- Elżbieta Jackowicz
- odsłon: 3611
Największym wygasłym wulkanem w Układzie Słonecznym jest..
oznacza przede wszystkim miejsce wydobywania się na powierzchnię Ziemi produktów erupcji, termin ten stosuje się jednocześnie do określenia wzniesienia powstałego wskutek nagromadzenia się produktów erupcji wokół krateru lub szczeliny. Do wulkanów zalicza się zatem zarówno pojedyncze kominy wulkaniczne o średnicy kilku metrów, jak też różnej wielkości samotne góry lub wzniesienia wulkaniczne, a także obszary wulkaniczne o rozciągłości dochodzącej niekiedy do kilkuset kilometrów, z wieloma centrami erupcji, połączonymi z tą samą komorą magmową.
Największym wygasłym wulkanem w Układzie Słonecznym jest..
Termin pseudowulkany oznacza wzniesienia stożkowe, czasami również o innych kształtach, z pseudokraterami, utworzone w wyniku eksplozji gazów lub pary wodnej.
Wulkany można podzielić zależnie od przebiegu erupcji, a także od procesów powierzchniowych zachodzących po erupcji.
Wulkany wybuchające pod lodem (lub pod wodą z roztopionego lodu) są zbudowane z utworów podobnych do tych, z których składają się wulkany podmorskie, a ponadto z niewielkiej ilości produktów erupcji subaeralnych (zarówno law, jak też materiałów piroklastycznych).
Erupcje subglacjalne są wielofazowe. W ich wyniku powstają wulkany o urwistych zboczach i z płaskim wierzchołkiem, zwane tujami.
Procesy wulkaniczne są częścią składową procesów magmowych, ponieważ niezbędnym warunkiem wystąpienia działalności wulkanicznej jest obecność w głębi Ziemi magm, czyli...
Zgodnie z modelem tektoniki płyt litosfery współczesny i dawny wulkanizm reprezentuje następujące typy regionalne
W 1982 r. wprowadzono podział erupcji na podstawie wskaźnika eksplozywności (VEI – volcanic explosivity index).
Wulkany można podzielić zależnie od przebiegu erupcji, a także od procesów powierzchniowych zachodzących po erupcji.
W wyniku erupcji freatomagmowych powstają wulkany pierścieniowe w kształcie wału materiałów piroklastycznych otaczających otwór wulkaniczny.
Do erupcji hawajskich zalicza się wylewy law bazaltowych w warunkach subaeralnych. Są to lawy o niskiej lepkości i wysokiej temperaturze…
Termin pseudowulkany oznacza wzniesienia stożkowe, czasami również o innych kształtach, z pseudokraterami, utworzone w wyniku eksplozji gazów lub pary wodnej.
Erupcje te obejmują działalność silnie eksplozywną, z podrzędnym udziałem lub przy braku epizodów efuzywnych.
W historii Ziemi wulkanizm był zarówno istotnym czynnikiem kształtowania jej powierzchni, jak też odegrał ważną rolę w formowaniu się litosfery…
Erupcje subpliniańskie mają charakter eksplozywny lub mieszany, a ich produkty wywodzą się z lepkich, kwaśnych magm o wysokiej zawartości gazów…
W odróżnieniu od wulkanizmu innych ciał Układu Słonecznego, globalny obraz wulkanizmu ziemskiego wpisuje się w model tektoniki płyt litosfery, zgodnie…
W warunkach głębokomorskich ciśnienie wody przeciwdziała odgazowaniu magm i wypływających law, uniemożliwiając ich eksplozywną fragmentację, jednakże do fragmentacji law dochodzi…
Erupcje wulkaniańskie należą do erupcji freatomagmowych, zachodzących na obszarach lądowych.
Geograficzne rozmieszczenie epicentrów trzęsień ziemi pozwala na wydzielenie obszarów o różnej aktywności sejsmicznej: sejsmicznych, asejsmicznych i pensejsmicznych.
17-08-2012 Wyświetleń:13768 Trzęsienia ziemi Grzegorz Wróbel
Powierzchnię Ziemi przywykliśmy traktować jak stabilną opokę, której możemy w pełnić zaufać - wznosić na niej wielkie budynki, mosty, drogi...
17-08-2012 Wyświetleń:4773 Trzęsienia ziemi Grzegorz Wróbel
Wszystko przez te płyty! Ziemia składa się z kilku warstw, które charakteryzują się różnymi właściwościami fizycznymi i chemicznymi. Zewnętrzna, sztywna warstwa...
17-08-2012 Wyświetleń:9943 Trzęsienia ziemi Grzegorz Wróbel
Wszystkie minerały ferromagnetyczne zawierają żelazo. Pierwiastek ten w stanie czystym występuje jedynie w meteorytach, jednakże w przyrodzie jest dużo związków...
03-07-2013 Wyświetleń:8730 Ziemski magnetyzm Joanna Roszkowska-Remin
Artystyczna wizja ziemskiej magnetosfery w zderzeniu z wiatrem słonecznym. Źródło: NASA
03-07-2013 Wyświetleń:6818 Ziemski magnetyzm Joanna Roszkowska-Remin
Uproszczona wizja relacji pomiędzy ruchem przewodzących płynów w jądrze zewnętrznym a powstawaniem pola magnetycznego Choć ludzie od wieków wykorzystują ziemskie pole...
03-07-2013 Wyświetleń:4434 Ziemski magnetyzm Joanna Roszkowska-Remin