A+ A A-

katastrofy

 • Główne przyczyny śmierci ludzi

  Erupcje wulkaniczne są jedną z przyczyn dramatycznych i gwałtownych zmian na Ziemi, w wielu przypadkach o charakterze klęsk żywiołowych. Na niebezpieczeństwa związane z działalnością wulkaniczną jest narażonych ok. 500 mln osób zamieszkujących obszary aktywne wulkanicznie, gdzie dochodzi do strat w ludziach i dorobku materialnym niekiedy całych pokoleń, do destrukcji infrastruktury technicznej i transportowej, a także do katastrof ekologicznych.

 • Klimat i biosfera 4,5 mld–550 mln lat temu

  Wspólne początki i relacje klimatu i biosfery na Ziemi były bardzo trudne. Warunki do życia zmieniały się tak drastycznie, że trudno dziś ocenić, co było większym cudem – narodziny pierwszych form życia, czy to, że przetrwały one do naszych czasów.

 • Przyczyny wielkiego wymierania na granicy kredy i paleogenu

  66 mln lat temu z powierzchni Ziemi zniknęły dinozaury, pterozaury, ichtiozaury, pliozaury, amonity, belemnity, wiele gatunków otwornic planktonicznych i innych grup zwierząt. Jest to najsłynniejsze wymieranie, przynajmniej w wyobraźni masowej. Przyczyny tej katastrofy zostały w ostatnich latach poddane wnikliwym badaniom.
 • Świadectwa katastrof

  W dziejach Ziemi zdarzały się upadki ogromnych meteorytów, czasem nazywanych nadbolidami. Meteoryty te miały masę wielu ton, a ich upadki powodowały wielkie katastrofy!