A+ A A-

skamieniałości

 • Historia badań nad dinozaurami

  Dinozaury to bez wątpienia jedne z najbardziej znanych i pobudzających wyobraźnie zwierząt zamieszkujących niegdyś naszą planetę. Królowały w ekosystemach lądowych przez ponad 160 mln lat, ewoluując w tym czasie w różnego rodzaju formy, niekiedy zadziwiające nas rozmiarami czy też morfologią. Po tak długim okresie dominacji na Ziemi i wytworzeniu wielu ciekawych grup pozostało sporo skamieniałości, dzięki którym odkrywamy współcześnie bogatą historię mezozoiku. Jednak należy pamiętać, że rozwój badań nad dinozaurami to nie tylko kilka ostatnich lat, przysłowiowe „tu i teraz”, a dość długi okres, podczas którego stopniowo poznajemy bogatą historię ewolucji tej grupy.

 • Niezwykła struktura skamieniałych tkanek miękkich

  Jak notozaury radziły sobie z dekompresją?

   

   W 2012 roku zespół badaczy pod kierunkiem paleopatologa Bruce'a Rothschilda opublikował na łamach naukowego czasopisma przyrodniczego The Science of Nature (wówczas Naturwisseschaften) wyniki badań epidemiologicznych na kościach mezozoicznych gadów morskich
 • Powstanie i wczesna ewolucja roślin lądowych

  Kolonizacja lądów przez organizmy żywe to proces trwający miliony lat, charakteryzujący się wieloma próbami, często nieudanymi. Był on rozciągnięty na cały dolny i środkowy paleozoik. Rozpoczął się wyjściem na ląd kolejno stawonogów, roślin naczyniowych, a na końcu kręgowców (wczesnych czworonogów).

 • Prehistoryczne frutti di mare pod Opocznem