A+ A A-

Przezroczysta odmiana berylu barwy różowej. Nazwa pochodzi od nazwiska amerykańskiego zbieracza kamieni szlachetnych J.T. Morgana lub od nazwiska rosyjskiego mineraloga W.I. Worobiewa.

Właściwości chemiczne

Beryl jest krzemianem pierwiastków berylu i glinu. Niekiedy zawiera domieszki pierwiastków alkalicznych: sodu, potasu, litu, rubidu i cezu.

Barwa i inne właściwości optyczne

Różowy kolor morganitu pochodzi od domieszki manganu. Kamienie z Kalifornii mają odcień różowołososiowy, morganity z Madagaskaru – odcień czysto różowy. Niskie współczynniki załamania światła i niska dyspersja światła wpływają na jego stosunkowo słaby szklisty połysk i brak ognia. Przezroczyste odmiany są cenione przede wszystkim z powodu pięknej barwy.

Postać

Beryl krystalizuje w układzie heksagonalnym. Najczęstsze postacie berylu to słupy sześcioboczne i dwuścian podstawowy, rzadziej występują podwójne piramidy. Beryl zwykle występuje w postaci pojedynczych kryształów. Tworzy też skupienia pręcikowe.

Pozostałe cechy rozpoznawcze

Beryl ma niezbyt wyraźną łupliwość, przełam nierówny, często muszlowy, twardość 7,5–8 w skali Mohsa, gęstość 2,65-2,90 g/cm3. Jest kruchy.

Występowanie

Morganit pochodzi ze skał pegmatytowych wzbogaconych w sód, lit i cez. Często występuje w asocjacji z innymi różowymi kamieniami szlachetnymi: kuncytem i rubelitem.

Złoża

Występuje w Brazylii (Minas Gerais), USA (Kalifornia, Maine), Afganistanie, Pakistanie, Mozambiku, Zimbabwe, Namibii, Kambodży, we Włoszech i na Madagaskarze.

Krystyna Wołkowicz
Państwowy Instytut Geologiczny

Kamienie szlachetne